Cat’s Paw Series, Race 1

Cat’s Paw Series 2010
Race 1

14 boats came out for the first race of the summer series.  A windward / leeward course was used in a NW wind between 14 and 18 knots.

4 new boats came out: Mwal, Norma Mae (Catalina 36), Salmon, and Windsong.  We don’t have a rating for any of these boats although Norma Mae was the only boat to finish as the other three did not know to go through the start-finish line on each lap.  Also disqualified was Pacemaker for colliding with the committee boat before finishing, not that hitting the committee boat is ever encouraged, but by the SI’s any collision while racing leads to a DSQ.

This would have been a good evening with a somewhat shorter course to try for two races, but the SI’s have not yet been updated to explain that option.  As discussed at the skipper’s meeting, if the race board has a “2” IN FRONT of the course letters, it indicates two races.

Results follow.

Cats Paw Series

Race cats paw 1

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, June 11, 2010 8:50:00 PM PDT


Division: Classics
(2 boats)

Pos Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
DNS Eclipse Blaise, Kluck 180 DNS No Time 00:17:09.6 No Time No Time DNS 3.0T
DNS Tarfon 180 DNS No Time 00:17:09.6 No Time No Time DNS 3.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 12, 2010 18:05:00.0, Length (nm) = 5.72


Division: Cruisers
(4 boats)

Pos Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 Vivace Butz, Klaus & Marilyn 102 3 19:22:12.0 00:09:43.4 01:07:28.6 00:00:00.0 1.0
2 No Name Bolling, Doug 216 8 19:36:20.0 00:20:35.5 01:10:44.5 00:03:15.9 2.0
3T Pacemaker Barcott, Ed 161 10 No Time 00:15:20.9 -00:15:20.9 -01:22:49.5 DSQ 5.0T
DNS Step’n Annie Yarbrough, Satch 168 DNS No Time 00:16:01.0 No Time No Time DNS 5.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 12, 2010 18:05:00.0, Length (nm) = 5.72


Division: Etchells
(2 boats)

Pos Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 Oden Osterberg, Stig 118 1 19:16:12.0 00:11:15.0 00:59:57.0 00:00:00.0 1.0
2 Rush Tom, Chris & Kathy 129 2 19:18:55.0 00:12:17.9 01:01:37.1 00:01:40.1 2.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 12, 2010 18:05:00.0, Length (nm) = 5.72


Division: PHRF
(4 boats)

Pos Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 Impulse Kaplan, Jon 188 6 19:27:34.0 00:17:55.4 01:04:38.6 00:00:00.0 1.0
2 The Wizard , Piper 132 4 19:23:14.0 00:12:35.0 01:05:39.0 00:01:00.3 2.0
3 Sirocco Scharf, Steve 150 5 19:26:18.0 00:14:18.0 01:07:00.0 00:02:21.4 3.0
DNS Pegasus Newland, Dan & Linda 60 DNS No Time 00:05:43.2 No Time No Time DNS 5.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 12, 2010 18:05:00.0, Length (nm) = 5.72


Division: Thunderbirds
(6 boats)

Pos Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 Thatuna 198 7 19:29:46.0 00:18:52.6 01:05:53.4 00:00:00.0 1.0
2 Rowdy Jerry Fry, Chris Jones 204 9 19:41:44.0 00:19:26.9 01:17:17.1 00:11:23.7 2.0
DNS Anuket judge 207 DNS No Time 00:19:44.0 No Time No Time DNS 7.0T
DNS Tzieu Walker, Scott 207 DNS No Time 00:19:44.0 No Time No Time DNS 7.0T
DNS Dorado Daubenberger, Joe 198 DNS No Time 00:18:52.6 No Time No Time DNS 7.0T
DNS Coco Solo Carey, John 198 DNS No Time 00:18:52.6 No Time No Time DNS 7.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 12, 2010 18:05:00.0, Length (nm) = 5.72


Fleet: PTSA fleet
(18 boats)

Pos Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 Oden Osterberg, Stig 118 1 19:16:12.0 00:11:15.0 00:59:57.0 00:00:00.0 1.0
2 Rush Tom, Chris & Kathy 129 2 19:18:55.0 00:12:17.9 01:01:37.1 00:01:40.1 2.0
3 Impulse Kaplan, Jon 188 6 19:27:34.0 00:17:55.4 01:04:38.6 00:04:41.6 3.0
4 The Wizard , Piper 132 4 19:23:14.0 00:12:35.0 01:05:39.0 00:05:41.9 4.0
5 Thatuna 198 7 19:29:46.0 00:18:52.6 01:05:53.4 00:05:56.4 5.0
6 Sirocco Scharf, Steve 150 5 19:26:18.0 00:14:18.0 01:07:00.0 00:07:03.0 6.0
7 Vivace Butz, Klaus & Marilyn 102 3 19:22:12.0 00:09:43.4 01:07:28.6 00:07:31.5 7.0
8 No Name Bolling, Doug 216 8 19:36:20.0 00:20:35.5 01:10:44.5 00:10:47.4 8.0
9 Rowdy Jerry Fry, Chris Jones 204 9 19:41:44.0 00:19:26.9 01:17:17.1 00:17:20.1 9.0
10T Pacemaker Barcott, Ed 161 10 No Time 00:15:20.9 -00:15:20.9 -01:15:18.0 DSQ 19.0T
DNS Anuket judge 207 DNS No Time 00:19:44.0 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Tzieu Walker, Scott 207 DNS No Time 00:19:44.0 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Dorado Daubenberger, Joe 198 DNS No Time 00:18:52.6 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Coco Solo Carey, John 198 DNS No Time 00:18:52.6 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Eclipse Blaise, Kluck 180 DNS No Time 00:17:09.6 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Tarfon 180 DNS No Time 00:17:09.6 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Step’n Annie Yarbrough, Satch 168 DNS No Time 00:16:01.0 No Time No Time DNS 19.0T
DNS Pegasus Newland, Dan & Linda 60 DNS No Time 00:05:43.2 No Time No Time DNS 19.0T

Information is provisional and subject to modification


Version 5.6.03: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

Comments are closed.