Wooden Boat series 2013 Race 5

Three rated boats and Sean’s Hav Heston (sp?) came out for a beautiful if very light wind race.  The plan was to go to the trestle buoy (Y) then #2 buoy (B) and finish with the optimistic possibility of twice around.  As discussed before the start, if there wasn’t enough wind, times would be taken at ranging marks from the dock as boat headed for B in case boats couldn’t finish the first lap.  Such was the case and times were taken between the starting pin and the tower with a tenth of a mile added for the extra distance at that angle.  Even Sean crossed that point 1 minute and 58 seconds before the deadline.

With half of the Wooden Boat Series using results from CMR where classes had varying start times and distances, I’m not sure how a fleet score can be established for this series.

Myron

Wooden Boat Series 2013

Race wooden boat series 5

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Saturday, July 27, 2013 3:16:58 PM PDT

 

(Entries=27) PHRF A | PHRF B | Schooners | T-Birds | inshore

Division: PHRF A (6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
1 81 Sparkle Hupy, McGinn 129 1 13:44:47.0 00:04:56.7 01:24:50.3 00:00:00.0 1.0
2 21 Sirocco Scharf, Steve 177 2 13:49:05.0 00:06:47.1 01:27:17.9 00:02:27.6 2.0
3 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 150 3 14:02:21.0 00:05:45.0 01:41:36.0 00:16:45.7 3.0
DNS 7337 Dirigo II Lohrey, Arthur 192 DNS No Time 00:07:21.6 No Time No Time DNS 7.0T
DNS martha Martha D’Arcy, Robert 171 DNS No Time 00:06:33.3 No Time No Time DNS 7.0T
DNS 19 Prophet Smaalders, Mark 169 DNS No Time 00:06:28.7 No Time No Time DNS 7.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, July 28, 2013 12:15:00.0, Length (nm) = 2.30

Division: PHRF B (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
DNS able Able Levy, Bertram 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 10.0T
DNS sharon l Sharon L Griffith, Tupper 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 10.0T
DNS hakoom Hakoom Younker, Linun 283 DNS No Time 00:10:50.9 No Time No Time DNS 10.0T
DNS 7 Tempest Brock, Bill 282 DNS No Time 00:10:48.6 No Time No Time DNS 10.0T
DNS bryony Bryony Stohlman, Christopher 270 DNS No Time 00:10:21.0 No Time No Time DNS 10.0T
DNS 5 Aura Fay, Ward 249 DNS No Time 00:09:32.7 No Time No Time DNS 10.0T
DNS second wind Second Wind Nicholson, Dwight 231 DNS No Time 00:08:51.3 No Time No Time DNS 10.0T
DNS T 4 Symra Vastewart, Andy 225 DNS No Time 00:08:37.5 No Time No Time DNS 10.0T
DNS cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 225 DNS No Time 00:08:37.5 No Time No Time DNS 10.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, July 28, 2013 12:15:00.0, Length (nm) = 2.30

Division: Schooners (3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
DNS ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 4.0T
DNS suva Suva Baldwin, Lloyd 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 4.0T
DNS toadstool Toadstool Trailer, Joseph 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 4.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, July 28, 2013 12:15:00.0, Length (nm) = 2.30

Division: T-Birds (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime Adjustments Pts
DNS rowdy Rowdy Jerry Fry, Chris Jones DNS No Time DNS 5.0T
DNS tzieu Tzieu Walker, Scott DNS No Time DNS 5.0T
DNS 242 Dorado Daubenberger, Joe DNS No Time DNS 5.0T
DNS 542 Thatuna Lynes, John DNS No Time DNS 5.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, July 28, 2013 12:15:00.0, Length (nm) = 2.30

Division: inshore (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
DNS stella Stella Blue Dunlap, Juniper 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 6.0T
DNS suzanne Suzanne Sones, David 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 6.0T
DNS 85 Trudi Scott, Mike 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 6.0T
DNS 941 Whisper Rice, Brad 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 6.0T
DNS 7612 Katie Mae Watson, Lynn 300 DNS No Time 00:11:30.0 No Time No Time DNS 6.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, July 28, 2013 12:15:00.0, Length (nm) = 2.30

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Version 5.7: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

 

 

Wooden Boat Series 2013

Series Standing – 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Saturday, July 27, 2013 3:16:58 PM PDT

 

(Entries=27) PHRF A | PHRF B | Schooners | T-Birds | inshore

Division: PHRF A (6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper wooden boat series 1 CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 wooden boat series 5 TotalPoints Pos
1 21 Sirocco Scharf, Steve 1 2 2 2 2 9.00 1
2 martha Martha D’Arcy, Robert 7/DNS 1 1 1 7/DNS 17.00 2
3 81 Sparkle Hupy, McGinn 7/DNS 3 4 3 1 18.00 3
4 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 7/DNS 5 3 4 3 22.00 4
5 19 Prophet Smaalders, Mark 7/DNS 4 5 5 7/DNS 28.00 5
6 7337 Dirigo II Lohrey, Arthur 7/DNS 6 6 6 7/DNS 32.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: PHRF B (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper wooden boat series 1 CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 wooden boat series 5 TotalPoints Pos
1 5 Aura Fay, Ward 10/DNS 3 1 1 10/DNS 25.00 1
2 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 10/DNS 1 3 2 10/DNS 26.00 2
3 hakoom Hakoom Younker, Linun 10/DNS 4 2 3 10/DNS 29.00 3
4 T 4 Symra Vastewart, Andy 10/DNS 2 4 4 10/DNS 30.00 4
5 able Able Levy, Bertram 10/DNS 7 5 5 10/DNS 37.00 5
6 second wind Second Wind Nicholson, Dwight 10/DNS 5 8 6 10/DNS 39.00 6
7 7 Tempest Brock, Bill 10/DNS 6 6 10/DNS 10/DNS 42.00 7
8 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 10/DNS 9 7 7 10/DNS 43.00 8
9 bryony Bryony Stohlman, Christopher 10/DNS 8 9 8 10/DNS 45.00 9

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: Schooners (3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper wooden boat series 1 CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 wooden boat series 5 TotalPoints Pos
1 toadstool Toadstool Trailer, Joseph 4/DNS 1 1 1 4/DNS 11.00 1
2 ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 4/DNS 2 2 2 4/DNS 14.00 2
3 suva Suva Baldwin, Lloyd 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 20.00 3

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: T-Birds (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper wooden boat series 1 CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 wooden boat series 5 TotalPoints Pos
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 1 1 1 1 5/DNS 9.00 1
2 542 Thatuna Lynes, John 5/DNS 2 2 2 5/DNS 16.00 2
3 tzieu Tzieu Walker, Scott 5/DNS 3 3 5/DNS 5/DNS 21.00 3
4 rowdy Rowdy Jerry Fry, Chris Jones 5/DNS 4 4 3 5/DNS 21.00 4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: inshore (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper wooden boat series 1 CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 wooden boat series 5 TotalPoints Pos
1 941 Whisper Rice, Brad 6/DNS 1 1 2 6/DNS 16.00 1
2 85 Trudi Scott, Mike 6/DNS 2 6/DNF 1 6/DNS 21.00 2
3 stella Stella Blue Dunlap, Juniper 6/DNS 4 2 3 6/DNS 21.00 3
4 7612 Katie Mae Watson, Lynn 6/DNS 3 3 4 6/DNS 22.00 4
5 suzanne Suzanne Sones, David 6/DNS 6/DNS 6/DNS 6/DNS 6/DNS 30.00 5

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Version 5.7: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

Comments are closed.