CMR 2013 Final

Photo by Craig Wester

Photo by Craig Wester

The third and final race started well and stayed good.

All classes except Inshore sailed the long course which was 5.78 nm.  The Inshore Boats did not sail the leg toward the Marine Science Center.

Third race results and overall results attached.

Full results and lots more photos after the break

Classic Mariners Regatta

Race CMR Race 3

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, June 9, 2013 4:20:07 PM PDT

 

(Entries=32) 6 meters | PHRF A | PHRF B | Schooners | T-Birds | inshore

Division: 6 meters (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
1 US 73 Saga Mackey, Kimo 100 1 13:50:44.0 00:09:38.0 01:16:06.0 00:00:00.0 1.0
2 KC 12 CA VA Martin, Don 100 2 13:52:01.0 00:09:38.0 01:17:23.0 00:01:17.0 2.0
3 107 Frenzy Phillips, Rodger 100 3 13:52:06.0 00:09:38.0 01:17:28.0 00:01:22.0 3.0
4 US 123 Finnegan Parker, Andy 100 4 13:52:10.0 00:09:38.0 01:17:32.0 00:01:26.0 4.0
5 KC 19 Saskia II 100 5 13:53:36.0 00:09:38.0 01:18:58.0 00:02:52.0 5.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 10, 2013 12:25:00.0, Length (nm) = 5.78

Division: PHRF A (6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
1 martha Martha D’Arcy, Robert 171 6 14:00:32.0 00:16:28.4 01:14:03.6 00:00:00.0 1.0
2 21 Sirocco Scharf, Steve 177 8 14:03:04.0 00:17:03.1 01:16:00.9 00:01:57.3 2.0
3 81 Sparkle Hupy, McGinn 129 7 14:02:36.0 00:12:25.6 01:20:10.4 00:06:06.8 3.0
4 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 150 9 14:06:02.0 00:14:27.0 01:21:35.0 00:07:31.4 4.0
5 19 Prophet Smaalders, Mark 169 11 14:15:46.0 00:16:16.8 01:29:29.2 00:15:25.6 5.0
6 7337 Dirigo II Lohrey, Arthur 192 20 14:34:43.0 00:18:29.8 01:46:13.2 00:32:09.6 6.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 10, 2013 12:30:00.0, Length (nm) = 5.78

Division: PHRF B (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
1 5 Aura Fay, Ward 249 14 14:26:05.0 00:23:59.2 01:22:05.8 00:00:00.0 1.0
2 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 225 15 14:28:10.0 00:21:40.5 01:26:29.5 00:04:23.7 2.0
3 hakoom Hakoom Younker, Linun 283 19 14:34:20.0 00:27:15.7 01:27:04.3 00:04:58.5 3.0
4 T 4 Symra Vastewart, Andy 225 16 14:28:57.0 00:21:40.5 01:27:16.5 00:05:10.7 4.0
5 able Able Levy, Bertram 300 24 14:39:58.0 00:28:54.0 01:31:04.0 00:08:58.2 5.0
6 second wind Second Wind Nicholson, Dwight 231 23 14:37:21.0 00:22:15.2 01:35:05.8 00:13:00.0 6.0
7 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 300 26 14:55:37.0 00:28:54.0 01:46:43.0 00:24:37.2 7.0
8 bryony Bryony Stohlman, Christopher 270 25 14:54:38.0 00:26:00.6 01:48:37.4 00:26:31.6 8.0
DNS 7 Tempest Brock, Bill 282 DNS No Time 00:27:10.0 No Time No Time DNS 10.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 10, 2013 12:40:00.0, Length (nm) = 5.78

Division: Schooners (3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
1 toadstool Toadstool Trailer, Joseph 300 27 15:11:30.0 00:28:54.0 01:57:36.0 00:00:00.0 1.0
2 ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 300 28 15:22:36.0 00:28:54.0 02:08:42.0 00:11:06.0 2.0
DNS suva Suva Baldwin, Lloyd 300 DNS No Time 00:28:54.0 No Time No Time DNS 4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 10, 2013 12:45:00.0, Length (nm) = 5.78

Division: T-Birds (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime Adjustments Pts
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 10 14:11:47.0 1.0
2 542 Thatuna Lynes, John 12 14:16:34.0 2.0
3 rowdy Rowdy Jerry Fry, Chris Jones 13 14:24:58.0 3.0
DNS tzieu Tzieu Walker, Scott DNS No Time DNS 5.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 10, 2013 12:35:00.0, Length (nm) = 5.78

Division: inshore (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating FinishOrder FinishTime TimeAllowance CorrectedTime TimeBehind Adjustments Pts
1 85 Trudi Scott, Mike 300 17 14:31:02.0 00:21:24.0 01:19:38.0 00:00:00.0 1.0
2 941 Whisper Rice, Brad 300 18 14:31:52.0 00:21:24.0 01:20:28.0 00:00:50.0 2.0
3 stella Stella Blue Dunlap, Juniper 300 21 14:35:05.0 00:21:24.0 01:23:41.0 00:04:03.0 3.0
4 7612 Katie Mae Watson, Lynn 300 22 14:36:15.0 00:21:24.0 01:24:51.0 00:05:13.0 4.0
DNS suzanne Suzanne Sones, David 300 DNS No Time 00:21:24.0 No Time No Time DNS 6.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 10, 2013 12:50:00.0, Length (nm) = 4.28

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Version 5.7: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

 

 

 

 

Classic Mariners Regatta

Series Standing – 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, June 9, 2013 4:20:07 PM PDT

 

(Entries=32) 6 meters | PHRF A | PHRF B | Schooners | T-Birds | inshore

Division: 6 meters (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 TotalPoints Pos
1 US 73 Saga Mackey, Kimo 4 1 1 6.00 1
2 107 Frenzy Phillips, Rodger 2 2 3 7.00 2
3 KC 12 CA VA Martin, Don 3 4 2 9.00 3
4 US 123 Finnegan Parker, Andy 1 5 4 10.00 4
5 KC 19 Saskia II 5 3 5 13.00 5

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: PHRF A (6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 TotalPoints Pos
1 martha Martha D’Arcy, Robert 1 1 1 3.00 1
2 21 Sirocco Scharf, Steve 2 2 2 6.00 2
3 81 Sparkle Hupy, McGinn 3 4 3 10.00 3
4 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 5 3 4 12.00 4
5 19 Prophet Smaalders, Mark 4 5 5 14.00 5
6 7337 Dirigo II Lohrey, Arthur 6 6 6 18.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: PHRF B (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 TotalPoints Pos
1 5 Aura Fay, Ward 3 1 1 5.00 1
2 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 1 3 2 6.00 2
3 hakoom Hakoom Younker, Linun 4 2 3 9.00 3
4 T 4 Symra Vastewart, Andy 2 4 4 10.00 4
5 able Able Levy, Bertram 7 5 5 17.00 5
6 second wind Second Wind Nicholson, Dwight 5 8 6 19.00 6
7 7 Tempest Brock, Bill 6 6 10/DNS 22.00 7
8 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 9 7 7 23.00 8
9 bryony Bryony Stohlman, Christopher 8 9 8 25.00 9

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: Schooners (3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 TotalPoints Pos
1 toadstool Toadstool Trailer, Joseph 1 1 1 3.00 1
2 ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 2 2 2 6.00 2
3 suva Suva Baldwin, Lloyd 4/DNS 4/DNS 4/DNS 12.00 3

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: T-Birds (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 TotalPoints Pos
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 1 1 1 3.00 1
2 542 Thatuna Lynes, John 2 2 2 6.00 2
3 tzieu Tzieu Walker, Scott 3 3 5/DNS 11.00 3
4 rowdy Rowdy Jerry Fry, Chris Jones 4 4 3 11.00 4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: inshore (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 TotalPoints Pos
1 941 Whisper Rice, Brad 1 1 2 4.00 1
2 85 Trudi Scott, Mike 2 6/DNF 1 9.00 2
3 stella Stella Blue Dunlap, Juniper 4 2 3 9.00 3
4 7612 Katie Mae Watson, Lynn 3 3 4 10.00 4
5 suzanne Suzanne Sones, David 6/DNS 6/DNS 6/DNS 18.00 5

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Version 5.7: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore

Comments are closed.