Wooden Boat Festival Races 2015

The 26′ & Under race on Friday and the Schooner Cup race on Saturday were similar in that both started with a nice wind, but many racers did not understand the standard (and  published) starting sequence.  In both cases the wind lightened and several boats didn’t finish.   At least for the Schooner Cup the wind returned, although from a different direction, allowing additional finishes.

On Friday PT15’s and Thunderbirds started five minutes after the 26′ & Under class and sailed twice around the same triangle.

Saturday, ten minutes after the Schooner start, three boats raced for the Challenge Cup.

Results follow.

Myron

RACE RESULTS: 2015 WOODEN BOAT FESTIVAL

26′ & UNDER    (Start time 14:43)

(1)       Hakoom                      (15:53:47)    (Not in Festival)

(2)       Kelani Lee                  (15:56:03)              ”

(3)       Patin                           (16:02:18)              ”

4          Selkie                        16:06:16

5          PT II                          16:08:33

(6)       Ya Ya                          (16:18:04)               ”

7          Pick Pocket                16:20:32

–          Minnow                      DNF  (Did Not Finish)

–          Jean Alden                 DNF

 

SCHOONER CUP   (Start time 15:17)

1          Martha                      17:09:40

(2)       Toadstool                   (18:03:53)   (not in festival)

(3)       Prudence                    (18:03:59)             ”

4          Dirigo II                      18:05:07

5          Ceredwin                    18:12:17

–          Zodiac                         OCS   (disqualified for early start)

–          Adventuress                DNF

–          Spike Aftrica                DNF

 

UNSCHEDULED ADD ON RACES:

PT 15    (Start time 14:48 Friday)

1          Habanero                   15:38:06

2          Tsunami                      15:52:32

 

THUNDERBIRDS    (Start time 14:48 Friday)

1          Dorado                      15:44:31

2          Caveat                       15:48:08

3          Mabuhay                    15:50:03

4          Kiya                            15:50:22    (only T-bird in Festival)

5          Boreas                        15:50:48

6          Coco Solo                   15:52:14

 

CHALLENGE CUP (Start time 15:29 Saturday)

1          Francis Lee                16:58:26

2          Sparkle                       16:59:05

3          Ariel of Victoria           18:08:58

 

 

Comments are closed.