24th Annual Shipwright’s Regatta Results

A great day to be on the water, the 2015 Shipwrights' Regatta. Photo lifted from NWMC site.

A great day to be on the water, the 2015 Shipwrights’ Regatta. Photo by Kim Carver lifted from the NW Maritime Center site.

                      Saturday, February 28th, 2015

Perhaps a record turnout for an amazing day to go sailing! What a way to start a season!!!!

                     505’s (Start time 1205)

1. Bubbles of Happiness                        13:01:37
2. Dooflicker                                         13:03:58
3. 8 ball                                                13:08:48

                     “A” racing class (Start time 1205)

1. Pacifica                                              13:09:18
2. Pegasus XIV                                     13:09:20
3. Sparkle                                             13:10:27
4. Bluefin                                              13:28:30
5. Pacemaker                                       13:30:42
6. Lady Eileen                                      13:32:51
7. Scylla                                                13:36:54

                     “B” cruising class (Start Time 1210)

1. Yahtzee                                              13:23:29
2. Eulalie                                               13:29:18
3. Swiftsure                                           13:31:44
4. No Name                                           13:35:34
5. Second Wind                                     13:39:45
6. Hakoom                                             13:41:25
7. Aurora                                               13:41:26
8. Fiddlehead                                        13:41:40
9. Cito                                                    13:41:58
10. Siah                                                  13:43:27
11. Able                                                  13:44:34
12. Norma Mae                                     13:49:09
13. Impossible Dream                         13:49:47
14. Azul                                                  13:52:04
15. Sjovind                                             13:55:06
16. Suva                                                 13:53:29
17. Lil B                                                 13:56:08

Walkabout, Bertie, and Siren did not finish the second lap.

                      Thunderbirds (Start time 1215)

1. Dorado                                                13:29:09
2. Boreas                                                 13:31:21
3. Thatuna                                               13:31:49
4. Raven                                                  13:32:17
5. Kuma San                                            13:35:38
6. Tzieu                                                   13:36:29
7. Rowdy                                                 13:37:23

                      For Annual awards:

First Wooden Boat Across the start line ———–Sparkle
First Wooden Boat Across the finish line ———-Pacifica
Last Wooden Boat Across the finish line ———–Lil B
Saltiest Crew ———————————————Bertie
Most Lost ————————————————-Siren
Best use of misspent energy ————————-Sparkle
First Wooden Boat to finish in Cruising Class —–Yahtzee
Most Pick-up crew ————————————-Eulalie
Most crew on small boat —————————-Tzieu!

Comments are closed.