Fall Nightcap Series – Races 6 and 7

Finally, this week we had a reasonable sailing breeze, with few holes, all afternoon.  It allowed an on-time start and two races.  When the RC were setting up the course the wind direction was 120°M and only occasionally varying by ±10° which would have made IT a good windward/leeward course.  But as the wind speed at that time was only ~3 kts., the tower was sheltered from a SE wind, and Dan Ginther had made his Whaler available as a chase boat, a temporary mark, W, was set at the edge of the wind line, 0.4 nm. NW of the tower.

As the wind was building and the course rather short at 2.28 nm. it was decided to run two races rather than do two laps. This turned out to be a good choice as not all the boats would have completed two laps within the time limit.  The wind held fairly steady at ~7 kts. and maintained the 120° direction over most of the course for both races.  There were occasional small soft spots but it appeared there was no favored side of the course.  The finishes were quite spread out in both races.  Almost all boats finished the first race in less than an hour.  The wind began to soften towards the end of the second race and finish times were about five minutes longer.

This week we welcomed Gypsy Woman, an Ericson 30, she was single-handed and did not fly her spinnaker.
club-logo

Fall Nightcap Series

Race 6

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 12, 2014 8:19:26 PM PDT


Division: PHRF (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 661 Rush King, David 129 1 13:46:19.0 00:04:54.1 00:36:24.9 00:00:00.0 1.0
2 L 45 Annie too Pike, Ted 153 2 13:48:02.0 00:05:48.8 00:37:13.2 00:00:48.3 2.0
3 7 Gypsy Woman  McDowel, John 218 3 13:57:40.0 00:08:17.0 00:44:23.0 00:07:58.1 3.0
4 S 1 Second Wind Nicholson, Dwight 231 4 14:08:39.0 00:08:46.7 00:54:52.3 00:18:27.4 4.0
DNC sp Cito Rankins, Sean 250 DNC No Time 00:09:30.0 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 39658 Pacemaker Barcott, Ed 161 DNC No Time 00:06:07.1 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 39960 Ladybug Raymond, John 150 DNC No Time 00:05:42.0 No Time No Time DNC 11.0T
DNC C 36 Norma Mae Arsulich, James 148 DNC No Time 00:05:37.4 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 81 Sparkle Hupy, Guy 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 288 Oden Osterberg, Stig 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, October 12, 2014 13:05:00.0, Length (nm) = 2.28


Division: Thunderbird (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 1144 Blew bird Dunlap, Piper, Ginther, Dan 198 1 13:48:56.0 00:07:31.4 00:31:24.6 00:00:00.0 1.0
2 173 Boreas Greene, Josh 198 2 13:50:26.0 00:07:31.4 00:32:54.6 00:01:30.0 2.0
3 1190 Raven Blackbird Associates, 198 3 13:50:48.0 00:07:31.4 00:33:16.6 00:01:52.0 3.0
4 1106 Kolus Edwards, Ed & Sue 198 4 13:53:07.0 00:07:31.4 00:35:35.6 00:04:11.0 4.0
5 332 Coco Solo Carey, John 198 5 13:53:28.0 00:07:31.4 00:35:56.6 00:04:32.0 5.0
6 448 Tziu Walker, Scott 198 6 13:54:27.0 00:07:31.4 00:36:55.6 00:05:31.0 6.0
7 542 Thatuna Lynes , John 198 7 13:56:59.0 00:07:31.4 00:39:27.6 00:08:03.0 7.0
DNC 1 Azulita Kooman, Shawn 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 840 Rowdy Fry, Jerry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 1248 Kuma San Fisher, Larry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, October 12, 2014 13:10:00.0, Length (nm) = 2.28


Fleet: PTSA (20 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 1144 Blew bird Dunlap, Piper, Ginther, Dan 198 1 13:48:56.0 00:07:31.4 00:31:24.6 00:00:00.0 1.0
2 173 Boreas Greene, Josh 198 2 13:50:26.0 00:07:31.4 00:32:54.6 00:01:30.0 2.0
3 1190 Raven Blackbird Associates, 198 3 13:50:48.0 00:07:31.4 00:33:16.6 00:01:52.0 3.0
4 1106 Kolus Edwards, Ed & Sue 198 6 13:53:07.0 00:07:31.4 00:35:35.6 00:04:11.0 4.0
5 332 Coco Solo Carey, John 198 7 13:53:28.0 00:07:31.4 00:35:56.6 00:04:32.0 5.0
6 661 Rush King, David 129 4 13:46:19.0 00:04:54.1 00:36:24.9 00:05:00.3 6.0
7 448 Tziu Walker, Scott 198 8 13:54:27.0 00:07:31.4 00:36:55.6 00:05:31.0 7.0
8 L 45 Annie too Pike, Ted 153 5 13:48:02.0 00:05:48.8 00:37:13.2 00:05:48.6 8.0
9 542 Thatuna Lynes , John 198 9 13:56:59.0 00:07:31.4 00:39:27.6 00:08:03.0 9.0
10 7 Gypsy Woman  McDowel, John 218 10 13:57:40.0 00:08:17.0 00:44:23.0 00:12:58.4 10.0
11 S 1 Second Wind Nicholson, Dwight 231 11 14:08:39.0 00:08:46.7 00:54:52.3 00:23:27.8 11.0
DNC sp Cito Rankins, Sean 250 DNC No Time 00:09:30.0 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 1 Azulita Kooman, Shawn 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 1248 Kuma San Fisher, Larry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 840 Rowdy Fry, Jerry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 39658 Pacemaker Barcott, Ed 161 DNC No Time 00:06:07.1 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 39960 Ladybug Raymond, John 150 DNC No Time 00:05:42.0 No Time No Time DNC 21.0T
DNC C 36 Norma Mae Arsulich, James 148 DNC No Time 00:05:37.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 81 Sparkle Hupy, Guy 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 288 Oden Osterberg, Stig 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 21.0T

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Dave B


Version 7.1.3: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore


club-logo

 

Fall Nightcap Series

Race 7

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 12, 2014 8:19:26 PM PDT


Division: PHRF (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 661 Rush King, David 129 1 14:59:47.0 00:04:54.1 00:39:52.9 00:00:00.0 1.0
2 L 45 Annie too Pike, Ted 153 2 15:03:13.0 00:05:48.8 00:42:24.2 00:02:31.3 2.0
3 7 Gypsy Woman McDowel, John 218 3 15:19:14.0 00:08:17.0 00:55:57.0 00:16:04.1 3.0
4 S 1 Second Wind Nicholson, Dwight 231 4 15:19:44.0 00:08:46.7 00:55:57.3 00:16:04.4 4.0
DNC sp Cito Rankins, Sean 250 DNC No Time 00:09:30.0 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 39658 Pacemaker Barcott, Ed 161 DNC No Time 00:06:07.1 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 39960 Ladybug Raymond, John 150 DNC No Time 00:05:42.0 No Time No Time DNC 11.0T
DNC C 36 Norma Mae Arsulich, James 148 DNC No Time 00:05:37.4 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 81 Sparkle Hupy, Guy 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 288 Oden Osterberg, Stig 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, October 12, 2014 14:15:00.0, Length (nm) = 2.28


Division: Thunderbird (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 1144 Blew bird Dunlap, Piper, Ginther, Dan 198 1 14:54:46.0 00:07:31.4 00:42:14.6 00:00:00.0 1.0
2 173 Boreas Greene, Josh 198 2 14:57:18.0 00:07:31.4 00:44:46.6 00:02:32.0 2.0
3 1190 Raven Blackbird Associates, 198 3 14:58:23.0 00:07:31.4 00:45:51.6 00:03:37.0 3.0
4 542 Thatuna Lynes , John 198 4 14:59:39.0 00:07:31.4 00:47:07.6 00:04:53.0 4.0
5 332 Coco Solo Carey, John 198 5 15:01:27.0 00:07:31.4 00:48:55.6 00:06:41.0 5.0
6 1106 Kolus Edwards, Ed & Sue 198 6 15:01:28.0 00:07:31.4 00:48:56.6 00:06:42.0 6.0
7 448 Tziu Walker, Scott 198 7 15:06:12.0 00:07:31.4 00:53:40.6 00:11:26.0 7.0
DNC 1 Azulita Kooman, Shawn 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 840 Rowdy Fry, Jerry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 11.0T
DNC 1248 Kuma San Fisher, Larry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Sunday, October 12, 2014 14:05:00.0, Length (nm) = 2.28


Fleet: PTSA (20 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 661 Rush King, David 129 1 14:59:47.0 00:04:54.1 00:39:52.9 00:00:00.0 1.0
2 1144 Blew bird Dunlap, Piper, Ginther, Dan 198 3 14:54:46.0 00:07:31.4 00:42:14.6 00:02:21.7 2.0
3 L 45 Annie too Pike, Ted 153 2 15:03:13.0 00:05:48.8 00:42:24.2 00:02:31.3 3.0
4 173 Boreas Greene, Josh 198 4 14:57:18.0 00:07:31.4 00:44:46.6 00:04:53.7 4.0
5 1190 Raven Blackbird Associates, 198 5 14:58:23.0 00:07:31.4 00:45:51.6 00:05:58.7 5.0
6 542 Thatuna Lynes , John 198 6 14:59:39.0 00:07:31.4 00:47:07.6 00:07:14.7 6.0
7 332 Coco Solo Carey, John 198 7 15:01:27.0 00:07:31.4 00:48:55.6 00:09:02.7 7.0
8 1106 Kolus Edwards, Ed & Sue 198 8 15:01:28.0 00:07:31.4 00:48:56.6 00:09:03.7 8.0
9 448 Tziu Walker, Scott 198 9 15:06:12.0 00:07:31.4 00:53:40.6 00:13:47.7 9.0
10 7 Gypsy Woman McDowel, John 218 10 15:19:14.0 00:08:17.0 00:55:57.0 00:16:04.1 10.0
11 S 1 Second Wind Nicholson, Dwight 231 11 15:19:44.0 00:08:46.7 00:55:57.3 00:16:04.4 11.0
DNC sp Cito Rankins, Sean 250 DNC No Time 00:09:30.0 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 1 Azulita Kooman, Shawn 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 1248 Kuma San Fisher, Larry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 840 Rowdy Fry, Jerry 198 DNC No Time 00:07:31.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 39658 Pacemaker Barcott, Ed 161 DNC No Time 00:06:07.1 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 39960 Ladybug Raymond, John 150 DNC No Time 00:05:42.0 No Time No Time DNC 21.0T
DNC C 36 Norma Mae Arsulich, James 148 DNC No Time 00:05:37.4 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 81 Sparkle Hupy, Guy 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 21.0T
DNC 288 Oden Osterberg, Stig 129 DNC No Time 00:04:54.1 No Time No Time DNC 21.0T

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Dave B


Version 7.1.3: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore


club-logo

 

Fall Nightcap Series

Series Standing – 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 12, 2014 8:19:26 PM PDT


Division: PHRF (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 661 Rush King, David 2 2 1 2 [3] 1 1 9.00 1
2 81 Sparkle Hupy, Guy 1 1 2 1 1 [11/DNC] 11/DNC 17.00 2
3 L 45 Annie too Pike, Ted 3 4 [11/DNC] 4 4 2 2 19.00 3
4 C 36 Norma Mae Arsulich, James [11/DNC] 5 4 11/DSQ 5 11/DNC 11/DNC 47.00 4
5 288 Oden Osterberg, Stig [11/DNC] 11/DNC 11/DNC 3 2 11/DNC 11/DNC 49.00 5
6 7 Gypsy Woman McDowel, John [11/DNC] 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 3 3 50.00 6
7 39658 Pacemaker Barcott, Ed 4 3 [11/DNS] 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 51.00 7
8 S 1 Second Wind Nicholson, Dwight [11/DNC] 11/DNC 11/RET 11/DNC 11/DNC 4 4 52.00 8
9 39960 Ladybug Raymond, John [11/DNC] 11/DNC 3 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 58.00 9
10 sp Cito Rankins, Sean [11/DNC] 11/DNC 11/RET 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 66.00 10

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts


Division: Thunderbird (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 1190 Raven Blackbird Associates, 1 [5] 2 2 2 3 3 13.00 1
2 173 Boreas Greene, Josh 2 [4] 4 3 3 2 2 16.00 2
3 1144 Blew bird Dunlap, Piper, Ginther, Dan [11/DNC] 11/DNC 3 1 1 1 1 18.00 3
4 542 Thatuna Lynes , John [11/DNC] 2 5 5 6 7 4 29.00 4
5 1106 Kolus Edwards, Ed & Sue [11/DSQ] 3 6 7 4 4 6 30.00 5
6 1248 Kuma San Fisher, Larry [11/DSQ] 1 1 4 5 11/DNC 11/DNC 33.00 6
7 332 Coco Solo Carey, John [11/DNC] 11/DNC 7 6 7 5 5 41.00 7
8 448 Tziu Walker, Scott [11/DNC] 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 6 7 57.00 8
9 1 Azulita Kooman, Shawn 3 [11/DNC] 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 58.00 9
10 840 Rowdy Fry, Jerry [11/DNC] 6 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 61.00 10

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts


Fleet: PTSA (20 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 1190 Raven Blackbird Associates, 1 [7] 2 5 2 3 5 18.00 1
2 661 Rush King, David 3 2 5 3 [9] 6 1 20.00 2
3 173 Boreas Greene, Josh 4 [6] 4 6 5 2 4 25.00 3
4 1144 Blew bird Dunlap, Piper, Ginther, Dan [21/DNC] 21/DNC 3 1 1 1 2 29.00 4
5 81 Sparkle Hupy, Guy 2 1 6 2 3 [21/DNC] 21/DNC 35.00 5
6 1106 Kolus Edwards, Ed & Sue [21/DSQ] 5 8 11 6 4 8 42.00 6
7 542 Thatuna Lynes , John [21/DNC] 4 7 8 8 9 6 42.00 7
8 L 45 Annie too Pike, Ted 5 10 [21/DNC] 10 10 8 3 46.00 8
9 1248 Kuma San Fisher, Larry [21/DSQ] 3 1 7 7 21/DNC 21/DNC 60.00 9
10 332 Coco Solo Carey, John [21/DNC] 21/DNC 9 9 11 5 7 62.00 10
11 288 Oden Osterberg, Stig [21/DNC] 21/DNC 21/DNC 4 4 21/DNC 21/DNC 92.00 11
12 C 36 Norma Mae Arsulich, James [21/DNC] 11 11 21/DSQ 12 21/DNC 21/DNC 97.00 12
13 448 Tziu Walker, Scott [21/DNC] 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 7 9 100.00 13
14 39658 Pacemaker Barcott, Ed 7 9 [21/DNS] 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 100.00 14
15 7 Gypsy Woman McDowel, John [21/DNC] 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 10 10 104.00 15
16 S 1 Second Wind Nicholson, Dwight [21/DNC] 21/DNC 21/RET 21/DNC 21/DNC 11 11 106.00 16
17 1 Azulita Kooman, Shawn 6 [21/DNC] 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 111.00 17
18 840 Rowdy Fry, Jerry [21/DNC] 8 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 113.00 18
19 39960 Ladybug Raymond, John [21/DNC] 21/DNC 10 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 115.00 19
20 sp Cito Rankins, Sean [21/DNC] 21/DNC 21/RET 21/DNC 21/DNC 21/DNC 21/DNC 126.00 20

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Dave B


Version 7.1.3: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore


 

Comments are closed.