Classic Mariners Regatta Results

Lovely weekend well spent for the boats that came out for the 2014 edition of the Classic Mariners Regatta. All the classes saw close racing and in more than one there was a one point difference between first and second, and one more point between second and third.

We had good conditions, if a bit spotty on Sunday for the longer race.  27 boats participated.  Because there were only three 6 Meter entries and only 4 T-birds, they got the first start together (though scored as separate classes). There was only one schooner that didn’t want to sail in A class (think MARTHA and LUCKY STAR) so they raced with the B class.  Thus there were 4 starts for 5 classes.

The “inshore” class was a bit problematic since we had two planning dinghies (TRUDY and CHARM) and two non-planning inshore boats (FETCH and FREYA).

The RC Committee’s Choice award was a hard call.  There were no examples of exemplary sportsmanship or mind bending strategies.  We thought about DORADO, since with Daubie’s influence they give a cheer to the RC after every race.  We considered SPARKLE, since they gave a beer to one of the mark boats (and placed first in every A race).  Finally we chose FREYA–excellent sailing, fun attitude and an all woman crew.

In the end, SASKIA II took home first in the Six Meter class by one point over ST. FRANCIS V. SPARKLE, who has been strong all year, took home first in PHRF A. and MYRICA got first in PHRF B by one point over VITO DUMAS (followed by AURA, one point behind for third). No surprise in T-Birds where DORADO was the winner, and CHARM won the inshore class.

There was also a memorial flag this year for Don Haviland, one of the PTSA’s founders and a long time wooden boat stalwart.  It will be at his memorial service. Full results follow the break.

Classic Mariners Regatta

Race CMR Race 1

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, June 8, 2014 3:47:50 PM PDT

(Entries=27) 6 meters | PHRF A | PHRF B | T-Birds | inshore

Division: 6 meters(3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 US 100 St Francis V Thayer 100 10 13:44:50.0 00:12:18.0 01:22:32.0 00:00:00.0 1.0
2 KC 19 Saskia II 100 15 13:48:32.0 00:12:18.0 01:26:14.0 00:03:42.0 2.0
3 KC 12 CA VA Martin, Don 100 16 13:54:48.0 00:12:18.0 01:32:30.0 00:09:58.0 3.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 12:10:00.0, Length (nm) = 7.38

Division: PHRF A(6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 81 Sparkle Hupy, McGinn 129 17 13:55:31.0 00:15:52.0 01:19:39.0 00:00:00.0 1.0
2 lucky star Lucky Star Downey, Craig 185 23 14:06:55.0 00:22:45.3 01:24:09.7 00:04:30.7 2.0
3 7019 Pacifica Jones, Douglas 130 20 14:03:30.0 00:15:59.4 01:27:30.6 00:07:51.6 3.0
4 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 153 25 14:11:29.0 00:18:49.1 01:32:39.9 00:13:00.9 4.0
5 martha Martha D’Arcy, Robert 150 26 14:11:58.0 00:18:27.0 01:33:31.0 00:13:52.0 5.0
6 76 Sumatra Dethloff, Scott 188 27 14:23:11.0 00:23:07.4 01:40:03.6 00:20:24.6 6.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 12:20:00.0, Length (nm) = 7.38

Division: PHRF B(10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 myrica Myrica Lauerserv, Vernon 273 2 13:23:41.0 00:16:47.4 00:41:53.6 00:00:00.0 1.0
2 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 225 1 13:22:55.0 00:13:50.2 00:44:04.8 00:02:11.1 2.0
3 5 Aura Fay, Ward 249 3 13:25:25.0 00:15:18.8 00:45:06.2 00:03:12.6 3.0
4 7 Tempest Brock, Bill 282 5 13:31:44.0 00:17:20.6 00:49:23.4 00:07:29.8 4.0
5 W 348 Windsong Stewart 240 4 13:29:11.0 00:14:45.6 00:49:25.4 00:07:31.8 5.0
6 able Able Levy, Bertram 300 7 13:34:50.0 00:18:27.0 00:51:23.0 00:09:29.4 6.0
7 hakoom Hakoom Younker, Linun 283 6 13:34:41.0 00:17:24.3 00:52:16.7 00:10:23.1 7.0
8 juno Juno Hollomon, Duncan 201 8 13:34:59.0 00:12:21.7 00:57:37.3 00:15:43.7 8.0
9 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 300 12 13:46:11.0 00:18:27.0 01:02:44.0 00:20:50.4 9.0
10 ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 300 22 14:06:37.0 00:18:27.0 01:23:10.0 00:41:16.4 10.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 12:25:00.0, Length (nm) = 3.69

Division: T-Birds(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 18 13:55:48.0 1.0
2 173 Kolus Edwards, Ed 19 14:02:41.0 2.0
3 boreas Boreas Greene, Joshu 21 14:05:08.0 3.0
4 tzieu Tzieu Walker, Scott 24 14:09:36.0 4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 12:10:00.0, Length (nm) = 7.38

Division: inshore(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 85 Trudi Scott, Mike 300 9 13:37:46.0 00:18:27.0 00:49:19.0 00:00:00.0 1.0
2 941 Charm Hauser, Michael 300 11 13:45:36.0 00:18:27.0 00:57:09.0 00:07:50.0 2.0
3 fetch Fetch Prins, Kees 300 13 13:47:49.0 00:18:27.0 00:59:22.0 00:10:03.0 3.0
4 freya Freya Frojen, Sonia 300 14 13:48:00.0 00:18:27.0 00:59:33.0 00:10:14.0 4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 12:30:00.0, Length (nm) = 3.69

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Classic Mariners Regatta

Race CMR Race 2

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Saturday, June 7, 2014 6:01:07 PM PDT

 

(Entries=27) 6 meters | PHRF A | PHRF B | T-Birds | inshore

Division: 6 meters(3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 KC 19 Saskia II 100 8 16:06:45.0 00:05:44.0 01:16:01.0 00:00:00.0 1.0
2 KC 12 CA VA Martin, Don 100 10 16:08:50.0 00:05:44.0 01:18:06.0 00:02:05.0 2.0
DNF US 100 St Francis V Thayer 100 DNF No Time 00:05:44.0 No Time No Time DNF 4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 14:45:00.0, Length (nm) = 3.44

Division: PHRF A(6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 81 Sparkle Hupy, McGinn 129 11 16:11:40.0 00:07:23.8 01:14:16.2 00:00:00.0 1.0
2 7019 Pacifica Jones, Douglas 130 12 16:12:09.0 00:07:27.2 01:14:41.8 00:00:25.6 2.0
3 lucky star Lucky Star Downey, Craig 185 16 16:15:34.0 00:10:36.4 01:14:57.6 00:00:41.4 3.0
4 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 153 15 16:14:12.0 00:08:46.3 01:15:25.7 00:01:09.4 4.0
5 martha Martha D’Arcy, Robert 150 17 16:16:27.0 00:08:36.0 01:17:51.0 00:03:34.8 5.0
6 76 Sumatra Dethloff, Scott 188 19 16:24:27.0 00:10:46.7 01:23:40.3 00:09:24.0 6.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 14:50:00.0, Length (nm) = 3.44

Division: PHRF B(10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 myrica Myrica Lauerserv, Vernon 273 1 15:51:52.0 00:07:49.6 00:44:02.4 00:00:00.0 1.0
2 5 Aura Fay, Ward 249 3 15:53:54.0 00:07:08.3 00:46:45.7 00:02:43.3 2.0
3 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 225 2 15:53:53.0 00:06:27.0 00:47:26.0 00:03:23.6 3.0
4 hakoom Hakoom Younker, Linun 283 5 15:58:42.0 00:08:06.8 00:50:35.2 00:06:32.8 4.0
5 7 Tempest Brock, Bill 282 6 15:59:01.0 00:08:05.0 00:50:56.0 00:06:53.5 5.0
6 W 348 Windsong Stewart 240 4 15:57:55.0 00:06:52.8 00:51:02.2 00:06:59.8 6.0
7 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 300 7 16:03:46.0 00:08:36.0 00:55:10.0 00:11:07.6 7.0
8 ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 300 23 16:28:48.0 00:08:36.0 01:20:12.0 00:36:09.6 8.0
9T able Able Levy, Bertram 300 24 No Time 00:08:36.0 -00:08:36.0 -00:52:38.4 DSQ 11.0T
DNS juno Juno Hollomon, Duncan 201 DNS No Time 00:05:45.7 No Time No Time DNS 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 15:00:00.0, Length (nm) = 1.72

Division: T-Birds(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 18 16:19:29.0 1.0
2 173 Kolus Edwards, Ed 20 16:24:40.0 2.0
3 boreas Boreas Greene, Joshu 21 16:25:19.0 3.0
4 tzieu Tzieu Walker, Scott 22 16:25:52.0 4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 14:45:00.0, Length (nm) = 3.44

Division: inshore(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 941 Charm Hauser, Michael 300 9 16:07:18.0 00:08:36.0 00:53:42.0 00:00:00.0 1.0
2 fetch Fetch Prins, Kees 300 13 16:12:42.0 00:08:36.0 00:59:06.0 00:05:24.0 2.0
3 freya Freya Frojen, Sonia 300 14 16:13:37.0 00:08:36.0 01:00:01.0 00:06:19.0 3.0
DNS 85 Trudi Scott, Mike 300 DNS No Time 00:08:36.0 No Time No Time DNS 5.0

Notes

(1) Start Date/Time = Saturday, June 7, 2014 15:05:00.0, Length (nm) = 1.72

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Classic Mariners Regatta

Race CMR Race 3

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, June 8, 2014 2:55:16 PM PDT

 

(Entries=27) 6 meters | PHRF A | PHRF B | T-Birds | inshore

Division: 6 meters(3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 US 100 St Francis V Thayer 100 1 13:40:16.0 00:08:09.0 01:27:07.0 00:00:00.0 1.0
2 KC 19 Saskia II 100 2 13:41:52.0 00:08:09.0 01:28:43.0 00:01:36.0 2.0
3 KC 12 CA VA Martin, Don 100 3 13:50:47.0 00:08:09.0 01:37:38.0 00:10:31.0 3.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 9, 2014 12:05:00.0, Length (nm) = 4.89

Division: PHRF A(6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 81 Sparkle Hupy, McGinn 129 4 13:52:58.0 00:10:30.8 01:32:27.2 00:00:00.0 1.0
2 7019 Pacifica Jones, Douglas 130 6 13:55:24.0 00:10:35.7 01:34:48.3 00:02:21.1 2.0
3 martha Martha D’Arcy, Robert 150 7 14:03:15.0 00:12:13.5 01:41:01.5 00:08:34.3 3.0
4 lucky star Lucky Star Downey, Craig 185 8 14:06:33.0 00:15:04.6 01:41:28.4 00:09:01.2 4.0
5 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 153 9 14:08:10.0 00:12:28.2 01:45:41.8 00:13:14.6 5.0
6 76 Sumatra Dethloff, Scott 188 14 14:23:25.0 00:15:19.3 01:58:05.7 00:25:38.5 6.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 9, 2014 12:10:00.0, Length (nm) = 4.89

Division: PHRF B(10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 225 12 14:14:07.0 00:18:20.2 01:40:46.8 00:00:00.0 1.0
2 5 Aura Fay, Ward 249 13 14:22:08.0 00:20:17.6 01:46:50.4 00:06:03.6 2.0
3 myrica Myrica Lauerserv, Vernon 273 16 14:27:01.0 00:22:15.0 01:49:46.0 00:08:59.3 3.0
4 7 Tempest Brock, Bill 282 17 14:29:19.0 00:22:59.0 01:51:20.0 00:10:33.3 4.0
5 hakoom Hakoom Younker, Linun 283 19 14:35:10.0 00:23:03.9 01:57:06.1 00:16:19.4 5.0
6 able Able Levy, Bertram 300 21 14:38:12.0 00:24:27.0 01:58:45.0 00:17:58.2 6.0
7 W 348 Windsong Stewart 240 20 14:37:11.0 00:19:33.6 02:02:37.4 00:21:50.6 7.0
8 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 300 22 14:44:17.0 00:24:27.0 02:04:50.0 00:24:03.2 8.0
DNF ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 300 DNF No Time 00:24:27.0 No Time No Time DNF 11.0T
DNS juno Juno Hollomon, Duncan 201 DNS No Time 00:16:22.9 No Time No Time DNS 11.0T

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 9, 2014 12:15:00.0, Length (nm) = 4.89

Division: T-Birds(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 5 13:53:40.0 1.0
2 boreas Boreas Greene, Joshu 10 14:10:03.0 2.0
3 173 Kolus Edwards, Ed 11 14:13:33.0 3.0
DNS tzieu Tzieu Walker, Scott DNS No Time DNS 5.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 9, 2014 12:05:00.0, Length (nm) = 4.89

Division: inshore(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1 85 Trudi Scott, Mike 300 15 14:25:54.0 00:24:27.0 01:41:27.0 00:00:00.0 1.0
2 941 Charm Hauser, Michael 300 18 14:31:39.0 00:24:27.0 01:47:12.0 00:05:45.0 2.0
3 fetch Fetch Prins, Kees 300 23 14:46:57.0 00:24:27.0 02:02:30.0 00:21:03.0 3.0
4 freya Freya Frojen, Sonia 300 24 14:47:24.0 00:24:27.0 02:02:57.0 00:21:30.0 4.0

Notes

(1) Start Date/Time = Monday, June 9, 2014 12:20:00.0, Length (nm) = 4.89

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Classic Mariners Regatta

Series Standing – 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, June 8, 2014 2:55:16 PM PDT

 

(Entries=27) 6 meters | PHRF A | PHRF B | T-Birds | inshore

Division: 6 meters(3 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 Total
Points
Pos
1 KC 19 Saskia II 2 1 2 5.00 1
2 US 100 St Francis V Thayer 1 4/DNF 1 6.00 2
3 KC 12 CA VA Martin, Don 3 2 3 8.00 3

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: PHRF A(6 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 Total
Points
Pos
1 81 Sparkle Hupy, McGinn 1 1 1 3.00 1
2 7019 Pacifica Jones, Douglas 3 2 2 7.00 2
3 lucky star Lucky Star Downey, Craig 2 3 4 9.00 3
4 martha Martha D’Arcy, Robert 5 5 3 13.00 4
5 L 45 -1 Annie Too Pike, Ted 4 4 5 13.00 5
6 76 Sumatra Dethloff, Scott 6 6 6 18.00 6

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: PHRF B(10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 Total
Points
Pos
1 myrica Myrica Lauerserv, Vernon 1 1 3 5.00 1
2 cm 31 Vito Dumas Spear, Alex 2 3 1 6.00 2
3 5 Aura Fay, Ward 3 2 2 7.00 3
4 7 Tempest Brock, Bill 4 5 4 13.00 4
5 hakoom Hakoom Younker, Linun 7 4 5 16.00 5
6 W 348 Windsong Stewart 5 6 7 18.00 6
7 able Able Levy, Bertram 6 11/DSQ 6 23.00 7
8 sharon l Sharon L Griffith, Tupper 9 7 8 24.00 8
9 ceridwen Ceridwen McCleary, Mathew 10 8 11/DNF 29.00 9
10 juno Juno Hollomon, Duncan 8 11/DNS 11/DNS 30.00 10

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: T-Birds(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 Total
Points
Pos
1 242 Dorado Daubenberger, Joe 1 1 1 3.00 1
2 173 Kolus Edwards, Ed 2 2 3 7.00 2
3 boreas Boreas Greene, Joshu 3 3 2 8.00 3
4 tzieu Tzieu Walker, Scott 4 4 5/DNS 13.00 4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Division: inshore(4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper CMR Race 1 CMR Race 2 CMR Race 3 Total
Points
Pos
1 941 Charm Hauser, Michael 2 1 2 5.00 1
2 85 Trudi Scott, Mike 1 5/DNS 1 7.00 2
3 fetch Fetch Prins, Kees 3 2 3 8.00 3
4 freya Freya Frojen, Sonia 4 3 4 11.00 4

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Myron Gauger

 

Comments are closed.